Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) Çözümleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Teknolojinin hayatımıza giderek daha fazla girmesiyle birlikte, şirketinizin bilgilerinin güvenliğini sağlamak bir zorunluluk haline geldi. Pazar, siber saldırıları önlemek ve hassas verilere dahili erişimi kontrol etmek için çok sayıda araç sunmaktadır. Sahip olduğumuz en verimli çözümlerden biri Privileged Access Management – ​​PAM’dir.

Ayrıcalıklı Hesaplar Nelerdir?

Her zaman, kötü niyetli kişiler, gizli verilere erişmek için şirketlerin sistemlerindeki kusurları ararlar. Bu tehdit hem harici hem de dahili olabilir. Bu nedenle kuruluşlar, bu bilgileri gerçekten koruyabilecek çözümler aramaktadır.

Bu verilere erişimi kontrol etmek için ayrıcalıklı hesaplar oluşturulmaktadır. Bu erişim genellikle yalnızca BT alanındaki liderlik pozisyonlarına (üst düzey yönetim) ve yöneticilere sahip kişilerle sınırlıdır. Diğer çalışanlar bu bilgileri şirketin izni ile elde edebilirler.

Son derece önemli olmasına rağmen, erişim kontrolünde bazen kusurlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, bu erişimleri gerçekten yönlendirebilen, izleyebilen ve filtreleyebilen bir araca ihtiyaç vardır. İşte bu araçların başında da PAM çözümleri gelmektedir.

Neden Bir PAM Çözümüne Yatırım Yapmalıyım?

Bir kuruluşta belirli verilere erişim üzerinde kontrol eksikliği, iş sürekliliği kaybı da dahil olmak üzere büyük sorunlara neden olabilir. Kabul edilen birçok sistem, etkili denetim eksikliği nedeniyle savunmasız kalır.

Bu kontrol eksikliği, şirket içinde veya dışında, çoğu hassas olan bilginin sızıntısına neden olur. Ama sonuçta, bu içeriklerin gizliliği nasıl garanti edilir?

PAM çözümleri, ayrıcalıklı erişimi kontrol edebilen güvenlik stratejileri ve teknolojileri birlikte kullandıkları için bu durumda oldukça verimlidir.

Ayrıca, hangi kullanıcıların hangi hesaplara, uygulamalara, cihazlara, süreçlere ve iç sistemlere girmesine izin verileceğini kısıtlar ve kontrol eder. Bu, bir çalışanın dikkatsizliğinden veya şirket içinde hassas bilgilerin paylaşılmasından kaynaklanabilecek dış saldırıları da önler.

PAM Çözümleri Gerçekten Güvenli mi?

Genellikle harici saldırılar tek risk olarak ilişkilendirilir. Ancak, içeriden gelen tehditler aynı zamanda tüm şirketi riske atabilir.

Her zaman yalnızca bir şirkette çalışan insanlarla ilişkilendirilmezler. Bu listeye, şirketten ayrıldıktan sonra bile verilerine erişimi olabilecek danışmanlar, üçüncü taraflar ve tedarikçiler ve hatta eski çalışanlar gibi hizmet sağlayıcıları da dahil edebiliriz.

Kontrolsüz erişim, kasıtlı veya kazara hasara neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun, her durumda sonuçlar oldukça kötü ve hatta geri döndürülemez olabilir.

Bu nedenle, insanların bir PAM çözümünün bu kişilerin erişimini filtreleyip filtreleyemeyeceği konusunda şüpheleri olması yaygındır. Ve bu sorunun cevabı evet! O kadar güvenlidir ki siber güvenlik uzmanları tarafından tavsiye edilir. Örneğin Gartner, 2 yıl üst üste 1 numaralı güvenlik projesi olarak PAM’i seçti.

Bir kuruluş içindeki riski azaltmak söz konusu olduğunda, bir PAM çözümü en verimli ve vazgeçilmez çözümlerden biri olarak kabul edilir. Piyasadan güvenilir çözümler almanın her zaman önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Örneğin senhasegura, yöneticilerin ağlar, sunucular, veritabanları ve cihazlar üzerindeki eylemlerini izlemenin yanı sıra son kullanıcıyı veri hırsızlığından koruyan gerçekten verimli çözümler sunar. Tüm bunlar, ISO 27001, PCI DSS, HIPAA gibi zorlu küresel standartlara uygun olarak yapılır.

İçeriden Gelen Tehditleri Nasıl Azaltır?

PAM çözümü, içeriden ve dışarıdan gelen tehditleri azaltmak için bazı özellikler kullanır. Birincisi, en gizli verilerinizin kimlik bilgilerini, birkaç kişinin (izinle) erişebildiği merkezi, güvenli bir kasada korumaktır.

Ayrıcalıklı erişim, diğerlerinin yanı sıra yalnızca yetkili kişilerin kişisel verilere, ticari sırlara, devam eden müzakerelere, fikri mülkiyete, finansal verilere bakabilmesi için sınırlandırılabilir.

Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi, her çalışanın hangi erişim yetkisine sahip olacağını yönlendirebilir. Böylece, yalnızca görevleriyle ilgili bilgilere ulaşabileceklerdir. İster yüz yüze ister uzaktan çalışsınlar, tüm bunlar sistem tarafından kontrol edilmektedir.

Dahili verilere ek olarak, saldırılara karşı koruma üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için, bir şirketin güvenliğine belirli bir tehdit oluşturan web siteleri ve uygulamalardaki harici içeriğe erişimi kısıtlamak da mümkündür.

PAM, IAM ile Aynı Şey mi?

Hayır. Her ikisi de bir şirketin verilerini kontrol etme ilkesine sahip olsa da ikisi de genellikle birbirini tamamlayıcı bir şekilde çalışır ve her biri kendi işlevselliğine sahiptir.

Karşılaştırıldığında, PAM’in biraz daha ayrıntılı olduğunu söylenebilir. Kimlik ve Erişim Yönetimi (IAM), yöneticilerin kullanıcıları kolayca yönetmesi ve belirli şirket kaynaklarına erişimi meşrulaştırması için kullanılan bir araçtır.

Buna rağmen, ayrıcalıklı hesaplar söz konusu olduğunda bu tür bir sistemin bazı boşlukları vardır. PAM daha geniş ve daha detaylı çalıştığı için işte bu noktada elzem hale geliyor. Bu çözüm, yapılan her şey, hangi oturumların başlatıldığı ve belirli bilgilere kimlerin eriştiği hakkında sizi bilgilendirebilir.

Kısacası, bir PAM çözümü şirket içinde bu verilerle ilgili her şeyi kontrol eder, erişilebilirliği filtrelemeyi yönetir ve tüm bilgilerin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.

 

Erişim Otomasyonu

Gartner’a göre PAM Market Trendleri

Gartner PAM pazarını, makine hesapları ve servis hesaplarını, kimlik bilgilerini ve yüksek düzeyde ayrıcalıklı olması gereken işlemleri yönetmeyi ve korumayı amaçlayan temel bir güvenlik teknolojisi olarak tanımlar.

Erişim Otomasyonu

Senhasegura DOMUM

Senhasegura Remote Access Management ile şirket çalışanları ve şirket ağına erişim yapacak kişiler için Zero Trust tabanlı VPN’siz erişim sağlayın.

Erişim Otomasyonu

IAM ve PAM Arasındaki Fark Nedir?

İlk olarak, bir kimlik edinme ihtiyacının esas olduğunun bilincine varmak gerekir. Bu kimliğin sadece kişisel belgelere göre bu kimliğin oluşmadığını bilmek de ikinci önemli husustur.

Çözümlerimiz

DSM – DevSecOps

Senhasegura Secret Management ile kurumların benimsediği DevSecOps süreçlerini yönetin ve bu süreçlerde hassas/gizli verilerin takibini yapın.

Read More »

Domum

Senhasegura Remote Access Management ile şirket çalışanları ve şirket ağına erişim yapacak kişiler için Zero Trust tabanlı VPN’siz erişim sağlayın.

Read More »

Senhasegura Go

Daha üst seviye ayrıcalık gerektiren aktiviteleri uç nokta ajanları ile kullanıcı tarafında gerçekleştirin. İstisnai ayrıcalık yükseltmeleri/kısıtlamaları tanımlayın.

Read More »
- - Çözüm Ortaklarımız
Senhasegura, ayrıcalıklı hesap yönetimi, bilgi teknolojileri alanında yenilikçiliğiyle diğer birçok PAM tedarikçisinden daha yüksek puanlanarak faaliyetlerini sürdürmektedir

Bir PAM çözümü olan Senhasegura, parolalar, SSH anahtarları ve dijital sertifikalar gibi tüm kimlik bilgilerini bir konumda depolamanızı, yönetmenizi ve izlemenizi sağlar.

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>