IoT Cihazlarında Siber Güvenliği Artırmak İçin Üç Önlem

IoT cihazlarınızı korumak için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

1- Güncel Veri Analizi Süreçlerine Güvenin
Şirketinizin IoT cihazlarının güvenliğini sağlamak, ağ güvenliği sorunlarını ve başarısızlıklarını tanımlayabilen veri analizi süreçlerine yatırım yapmayı gerektirir.
Bu analiz ve izleme araçları, yalnızca saldırı gerçekleştikten sonra değil, önleyici bir şekilde kullanılmalıdır.
Optimum kaynaklarla BT ekibiniz, gerçek zamanlı bilgiler yoluyla siber saldırıları önleyen güvenlik kriterleri oluşturabilir.

2- Yapay Zeka ve Makine Öğrenimine Dayalı Çözümleri Kullanın
Yapay zekanın yeteneklerinden biri de IoT cihazlarına güvenlik sağlamaktır. Bu özelliği makine öğrenimi ile birleştirerek, güvenlik açıklarını ve tehditleri algılayabilir ve siber saldırıları önceden tahmin edebilirsiniz.
Bu çözümler ile bağlı tüm cihazlardan bilgi alabilir, verileri çapraz karşılaştırabilir, davranış kalıplarını belirleyebilir ve toplanan bilgilere dayanarak tahminlerde bulunabilirsiniz.

3- Verimli Eylem Planları Oluşturun
Siber saldırıların önlenmesini ve karşılık verilmesini mümkün kılan iddialı eylem planları geliştirmek için veri toplama ve analiz araçlarını kullanmak mümkündür.
Yöneticiler bu bilgilerle tüm operasyonları görebilir ve bilgi güvenliğine yatırım yaparken en iyi kararları alabilirler.
Bununla birlikte, sistemlerin güncel tutulması gerekir ve IoT cihazlarının güvenlik açığı haline gelmemesi için izlenmesi kritik öneme sahiptir.

 

IoT’nin Siber Güvenliğin Ötesinde Yarattığı Diğer Zorluklar
Siber güvenliğe ek olarak, Internet of Things’in (Nesnelerin İnterneti’nin) başka zorlukları da var.

Bunlar:
1- Düzenleme eksikliği
Devlet düzenlemelerinin teknolojideki gelişmelere ayak uydurması zaman alır. IoT söz konusu olduğunda, düzenleme eksikliği, internete bağlı daha fazla cihaz ortaya çıktıkça daha da kötüleşebilecek bir güvenlik riski oluşturur.
Bu nedenle birçok uzman IoT cihazları için güçlü ve evrensel güvenlik standartları talep etmektedir.

2- Uyumluluk Sorunları
Yeni teknolojiler genellikle piyasada rekabet eden çok sayıda rakip sunar ve IoT ile de durum farklı değildir. Bununla, tüketiciler daha fazla seçeneğe sahip olur, ancak uyumluluk sorunları da oluşur.
IoT cihazları için uyumluluk standartlarından biri Bluetooth olmakla birlikte evdeki MESH ağlarında Zigbee ve Z-Wave gibi protokoller de kullanılmaktadır.
IoT cihazları için sürekli uyumluluğu sağlayan faktörlerden biri, her zaman gerçekleştirilemeyen, bu cihazların iletişim kurması gerektiğinde performans sorunlarına ve güvenlik açıklarına neden olan güncellemeleri ve düzeltmeleridir.

3- Sınırlı Bant Genişliği
IoT pazarı büyüdükçe uzmanlar, bağlanan daha fazla cihazla yakında yükü desteklemekte zorlanacakları için bant genişliği yoğun kullanım konusunda endişeleniyorlar.
Bu nedenle IoT şirketleri, IoT bağlantı sağlayıcılarını incelemeli ve iyi hizmet ve yenilik sunan birini seçmelidir.

4- IoT Cihazlarındaki Arızalar
IoT cihazları söz konusu olduğunda, üreticilerin hayal kırıklığına uğradıkları takdirde tedarikçileri değiştirmekten çekinmeyecek olan müşteri beklentileriyle ilgilenmeleri gerekir. Bu nedenle bu şirketlerin başarısızlıklardan kaçınmaya ve kullanıcılara en iyi deneyimi sunmaya hazırlıklı olması gerekir.

 

Erişim Otomasyonu

Gartner’a göre PAM Market Trendleri

Gartner PAM pazarını, makine hesapları ve servis hesaplarını, kimlik bilgilerini ve yüksek düzeyde ayrıcalıklı olması gereken işlemleri yönetmeyi ve korumayı amaçlayan temel bir güvenlik teknolojisi olarak tanımlar.

Erişim Otomasyonu

Senhasegura DOMUM

Senhasegura Remote Access Management ile şirket çalışanları ve şirket ağına erişim yapacak kişiler için Zero Trust tabanlı VPN’siz erişim sağlayın.

Erişim Otomasyonu

IAM ve PAM Arasındaki Fark Nedir?

İlk olarak, bir kimlik edinme ihtiyacının esas olduğunun bilincine varmak gerekir. Bu kimliğin sadece kişisel belgelere göre bu kimliğin oluşmadığını bilmek de ikinci önemli husustur.

Çözümlerimiz

DSM – DevSecOps

Senhasegura Secret Management ile kurumların benimsediği DevSecOps süreçlerini yönetin ve bu süreçlerde hassas/gizli verilerin takibini yapın.

Read More »

Domum

Senhasegura Remote Access Management ile şirket çalışanları ve şirket ağına erişim yapacak kişiler için Zero Trust tabanlı VPN’siz erişim sağlayın.

Read More »

Senhasegura Go

Daha üst seviye ayrıcalık gerektiren aktiviteleri uç nokta ajanları ile kullanıcı tarafında gerçekleştirin. İstisnai ayrıcalık yükseltmeleri/kısıtlamaları tanımlayın.

Read More »
- - Çözüm Ortaklarımız
Senhasegura, ayrıcalıklı hesap yönetimi, bilgi teknolojileri alanında yenilikçiliğiyle diğer birçok PAM tedarikçisinden daha yüksek puanlanarak faaliyetlerini sürdürmektedir

Bir PAM çözümü olan Senhasegura, parolalar, SSH anahtarları ve dijital sertifikalar gibi tüm kimlik bilgilerini bir konumda depolamanızı, yönetmenizi ve izlemenizi sağlar.

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>