Modern bir SIEM Çözümünde Olması Gereken Özellikler

Başlangıçta, Güvenlik Bilgisi ve Olay Yönetimi (SIEM) çözümleri, bir kuruluşun ağının derin köşelerine yönelik eyleme dönüştürülebilir içgörüler sağlama yetenekleri nedeniyle kolayca benimsendi. Eski SIEM sistemleri, güvenlik olaylarının gerçek zamanlı olarak ne zaman ve nerede meydana geldiğini anlamaya yardımcı oldu. Çok geçmeden, alakasız uyarıları filtrelemek için özel bir ekibe ihtiyaç duydular. Bunu takiben, eski veya birinci nesil SIEM çözümlerinde bulunmayan işlevsellik ve özellikler sağlayan yeni nesil SIEM çözümleri ortaya çıktı.

Yeni nesil bir SIEM çözümünün özellikleri nelerdir?

1. Sınırsız ölçeklenebilirliğe sahip büyük veri altyapısı
Eski SIEM’lerin pazara hakim olduğu günlerde, Hadoop ve Mongo gibi platformlar yoktu. Çok sayıda müşteri için bir SIEM platformu tarafından toplanan ve işlenen veri miktarı göz önüne alındığında, ölçeklenebilir bir büyük veri mimarisi gereklidir. Logsign SIEM, sıfır performans kaybıyla sürekli aktif kalan büyük ölçüde paralelleştirilmiş bir mimari tarafından desteklenir. Sınırsız ölçeklenebilirlik, günlük tutma, depolama ve kullanıcı sayısı ile petabyte düzeyinde büyük veri deneyimi sağlar.

2. Sınırsız günlük toplama ve günlük verilerinin hızlı alımı
2020’de tehditler birden çok veri kaynağına yayılabilir. İdeal olarak, bir SIEM çözümü mevcut her kaynaktan veri toplamalı ve bunları korelasyon ve analiz için işlemelidir. Genel olarak veri kaynakları arasında bulut verileri, ağ verileri, günlük verileri vb. yer alır. SIEM’iniz, tek bir kontrol noktasından veri yönetimini desteklemelidir.
Logsign SIEM, Ayarlar panelinde veri toplama ve yönetimi için özel bir bölüme sahiptir. Mümkün olan her ortamdan günlük verilerini toplar ve hızlı bir şekilde SIEM platformuna enjekte eder. Tehdit istihbaratı ve güvenlik açığı değerlendirmesi için ücretsiz eklenti hizmetleri ve gerçek zamanlı süper zenginleştirme sağlayıcıları yardımıyla yapılandırılmamış verileri ayrıştırır. Logsign SIEM, esnek bir veri politikası yöneticisi ile güvenlik verilerinizi ayıklamanıza ve kontrol etmenize olanak tanır.

3. Görselleştirme
Logsign SIEM, kuruluşunuzun kullanması için kapsamlı pano yönetimi özelliklerine sahiptir. 11 kategoride düzenlenmiş 40’tan fazla önceden yapılandırılmış pano ile gelen Logsign, birkaç tıklamayla kuruluşunuzun güvenlik duruşu hakkında ayrıntılı bilgiler edinmeyi kolaylaştırır. SIEM platformu, ekibinizin analiz edilen verileri anlamasını kolaylaştırmak için en gelişmiş veri görselleştirme tekniklerine dayanır.

4. Erken tespit ve tehdit avcılığı
Verileriniz toplandıktan sonra, toplanan verilerden yararlı sonuçlar elde etmek için SIEM çözümünüzün yüksek düzeyde zenginleştirme sağlamasını beklemelisiniz. Örneğin,
• Etkinlik günlükleri ile kullanıcı ve makine türlerinin korelasyonu
• Varlık sahipliği takibi
• IP adresinin makineler, kullanıcılar ve zaman çizelgeleri ile ilişkisi
• Akranların dinamik gruplandırılması
Eski SIEM, ayrı olaylara odaklanan bir güvenlik modeline dayanıyordu. Ancak, Logsign SIEM gibi yeni nesil SIEM’ler durumu tersine çevirdi ve güvenlik olaylarının gelişmiş analizini sağladı. Her olayla ilgili bilgilerin etkili bir şekilde düzenlenmesi, güvenlik uzmanlarınızın mümkün olan en kısa sürede tam bağlamı anlamalarına yardımcı olur. Yüksek performanslı arama sonuçları doğrultusunda Logsign’ın büyük veri platformunu kullanan tehdit avı, güvenlik ekibinizin BT altyapınızdaki anormal davranışları araştırmasını sağlar.
İstatistikler, başarılı siber saldırıların çoğunun ağda yanal hareket içerdiğini gösteriyor. Basitçe söylemek gerekirse; Saldırganlar, IP adreslerini, kimlik bilgilerini vb. değiştirerek daha yüksek ayrıcalıklara erişmeye veya tespit edilmekten kaçınmaya çalışır. Bir SIEM çözümü, yanal hareketleri baştan sona takip edebilmeli ve izleyebilmelidir.

5. Olay önceliklendirmesi ve ileri soruşturma
SIEM’iniz bir hafta veya bir ay içinde yüz binlerce günlük girişinden fazlasını kaydedebilir. İdeal bir SIEM, yanlış pozitifleri etkili bir şekilde ortadan kaldırmalı ve sağlam güvenlik, verimli ekip performansı ve azaltılmış maliyetler için yüksek veya kritik risk içeren olayları sunmalıdır. Güvenlik ekibinizin yüksek riskli veya kritik olayları hızlı bir şekilde filtrelemesini sağlamak için Logsign SIEM’de uyarılar renklerle kodlanmıştır. Bunun gibi özellikler, güvenlik olaylarının erken tespitine katkıda bulunur ve ekibinize gelişmiş araştırma yetenekleri sağlar.

6. Gelişmiş davranış analizi
Modern bir SIEM’in kullanıcı ve varlık davranış analizini (UEBA) desteklemesi için normal davranışın nasıl göründüğünü anlamayı gerektirir. Daha sonra, davranışsal modelleme, istatistiksel analiz ve makine öğrenimi kullanarak olağandışı veya anormal davranışları belirleyebilir.
Olağandışı bir etkinlik algılanır algılanmaz, bir risk puanı atar ve iyi tanımlanmış eşiği aşan etkinlikler için bir uyarı oluşturur.
Örneğin, Logsign ağında genellikle İstanbul ofisimizden giriş yapan bir kullanıcı var. Aynı kullanıcı Rusya veya Çin’den giriş yaparsa, böyle bir giriş olağandışı olarak algılanacaktır.

7. Hızlı ve etkili veri koruması
Bir SIEM çözümü, kuruluşunuzun teknik altyapısından gelen günlük verilerini gerçek zamanlı olarak sürekli olarak izler. Logsign SIEM, kötü niyetli davranışlara ve anormal etkinliklere dikkat eder ve bunlardan herhangi biri algılanır algılanmaz, ilgili eyleme geçirilebilir bilgilerle güvenlik ekibinizi uyarır. Güvenlik ekibiniz, bu uyarıları kullanarak güvenlik olaylarını etkili bir veri ihlaline dönüşmeden önce azaltabilir.

8. Otomatik/Yarı Otomatik Yanıtlar
Farklı SIEM satıcıları, bir SIEM çözümünün bu özelliği için farklı terminolojiler veya kısaltmalar kullanır; ancak SOAR genellikle diğerlerine göre tercih edilir. SOAR teklifimiz insanları, süreci ve teknolojiyi bir araya getiriyor. Bağımsız bir araç olarak çalışabilse de, SIEM platformumuz sorunsuz bir şekilde bütünleşir. Bir SOAR platformu, teknik altyapınız içindeki müdahale ve hafifletmeyi tek bir çalışma tezgahına taşımanıza olanak tanır. Ekibinizin tutarlı bir güvenlik ekosistemi oluşturmasına, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmesine, olayları izlemesine ve öncelik sırasına koymasına, otomatik dokümantasyon ve iletişimi yönlendirmesine, ekip üyeleri arasında bilgi paylaşımını artırmasına ve iş akışlarını standartlaştırmasına yardımcı olur.

9. Esnek ve anlaşılması kolay fiyatlandırma
SIEM maliyetlerinin hesaplanmasının zor olduğunun farkındayız. Potansiyel müşterilerimizin işini kolaylaştırmak için günlük kaynaklarına ve EPS’ye dayalı birden fazla fiyatlandırma yöntemi sunuyoruz. Geleceğe yönelik EPS gereksinimlerinizi görselleştirmek bazen sizin için pratik olmayabilir ve buna göre log kaynaklarına dayalı fiyatlandırma modelini seçebilirsiniz. Logsign SIEM, veri kaynaklarınızı özenle seçmenize gerek kalmaması için esnek ancak anlaşılması kolay bir fiyatlandırma modeline sahiptir.

Veri Güvenliği

Finans Sektöründe Hassas Veri Güvenliği

Finans sektörünün veri güvenliği ihtiyaçlarının karmaşık ortamında GTB Data Discovery’nin hassas işlemlerin korunmasını güçlendirmede oldukça etkilidir.

Kimlik Doğrulama (AAA)

Regülasyonlara uyumluluk ve dünya standartlarında koruma için Authentication AAA modülünün gelişmiş kimlik doğrulama özelliklerinden faydalanın.

Read More »
S3M Security - EdgeBoX

MSSP NAC | EdgeBoX

S3M Security’nin dünyanın ilk MSSP NAC yaklaşımı EdgeBoX ile ağ güvenliğinizin kontrolünü elinize alın ve kritik verilerinizi koruyun.

Read More »

Hotspot

Wi-Fi ağlarındaki tüm harici kullanıcılar için gelişmiş ortak erişim noktası özellikleri ile misafir erişiminin güvenli ve uyumlu olmasını sağlayın.

Read More »

IAS

Buguardian in App Security ile çoklu bulut ve K8s ortamlarında uygulamalar için gerçek zamanı uygulama korumasını ve güvenlik testlerini otomatikleştirin.

Read More »

DSM – DevSecOps

Senhasegura Secret Management ile kurumların benimsediği DevSecOps süreçlerini yönetin ve bu süreçlerde hassas/gizli verilerin takibini yapın.

Read More »

DCase, müşteri vaka ve talep yönetimi süreçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir hizmet yönetimi platformudur.

Caspipot, saldırı yüzeyi izleme ve ihlal veri kontrolü ile bilgi toplayabileceğiniz hepsi bir arada bir SaaS güvenlik çözümüdür.

Senhasegura, ayrıcalıklı hesap yönetimi, bilgi teknolojileri alanında yenilikçiliğiyle diğer birçok PAM tedarikçisinden daha yüksek puanlanarak faaliyetlerini sürdürmektedir

Bir PAM çözümü olan Senhasegura, parolalar, SSH anahtarları ve dijital sertifikalar gibi tüm kimlik bilgilerini bir konumda depolamanızı, yönetmenizi ve izlemenizi sağlar.

S3M Security artan siber tehditler ve saldırılar karşısında kuruluşlara güvenli ortamlar sağlamak için her gün yeni yaklaşımlar ve çözümler geliştirmektedir.

GTB Technologies, veri güvenliği alanında lider,  dünyanın en büyük şirket ve kurumları için çeşitli veri güvenlik çözümleri sunuyor.

GTB Technologies, veri merkezli güvenlik çözümleri oluşturup proaktif olarak verilerin korunmasını ve ihlallerin durdurulmasını sağlar.

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>