Uygulama Güvenliği ve Veri Sızıntısını Önlemenin 5 Yolu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on tumblr
Share on digg

Uygulama Güvenliği Nedir?

Uygulama güvenliği, özellikle web sitelerinin, web uygulamalarının ve web hizmetlerinin güvenliğini ifade eder. Siber saldırıları tespit ederek, önleyerek ve bunlara yanıt vererek şirketinizin web sitesini nasıl koruyabileceğinizle ilgilidir.
Şirket web siteniz gibi web uygulamaları da, müşterileriniz için kritik temas noktalarıdır – markanız, ürününüz veya hizmetinizle etkileşime girdikleri yerdir. Ancak siber saldırılar söz konusu olduğunda, web uygulamalarınız aynı zamanda en zayıf halkanız haline gelebilir. Bugün web uygulaması zayıflıkları ve yazılım açıkları, siber suçluların dış saldırılar için en çok tercih ettiği yol olmaya devam ediyor.

Üçüncü parti veri ihlalleri
Üçüncü bir şahıstan kaynaklanan veri ihlallerinin, şirketlere maliyetleri tahmin edilenden çok daha yüksek olabilir. Bu durum şirketlerin iş yaptıkları üçüncü parti şirketlerin güvenliğini yakından inceleme, güvenlik standartlarını uyumlu hale getirme ve üçüncü taraf erişimini etkin bir şekilde izleme ihtiyacının gerekliliğini ortaya koyuyor.

Bu neden önemli? Web Siteniz gibi web uygulamaları da, kullanıcı deneyimini iyileştiren, işlemleri kolaylaştıran veya başka bir şekilde işlevsellik ekleyen düzinelerce, hatta yüzlerce üçüncü taraf satıcıya ait düzenleme içerebilir. Defalarca, global markaların web sitesinin veri sızıntısına maruz kaldığını gördük çünkü siber korsanlar üçüncü taraf bir güvenlik açığı gördüğünde mutlaka bundan yararlanıyor.

Örneğin Facebook 600 milyondan fazla kullanıcının şifrelerini şifrelemeyi unuttu. 2012’den bu yana, bu şifreler yaklaşık 20.000 çalışanı tarafından erişilebilen düz metin olarak saklanıyordu. İşin en kötü yanı, şirketin son yedi yıldır bu konuda fikrinin olmamasıydı. Bu veri ihlali sadece yüz milyonlarca kullanıcının gizliliğini tehlikeye atmakla kalmadı, aynı zamanda yetersiz uygulama güvenliği testi metodolojisini de ortaya çıkardı.

2021’in popüler uygulamalarından Clubhouse’un 1,3 milyon kullanıcısının kişisel verileri popüler bir hacker forumunda çevrimiçi olarak sızdırıldı. Clubhouse kullanıcılarının sızdırılan verileri arasında isimler, sosyal medya profil adları ve diğer detaylar yer alıyor.

Daha sonra da 500 milyon LinkedIn kullanıcısının kişisel verilerinin – platformun kullanıcı tabanının yaklaşık üçte ikisi – çalındığı ve çevrimiçi satış için listelendiğini bildirdi. Bir siber korsan, verileri dört basamaklı bir miktar için ve potansiyel olarak bitcoin biçiminde satmaya çalıştı.

Peki küçük büyük tüm şirketlerin korkulu rüyası veri sızıntısı nasıl önlenebilir?

1. Kritik verileri tanımlayın
İlk olarak, işletmelerin kendi kritik verilerini nasıl tanımlayacaklarını anlamaları gerekir. Bu, hangi verilerin en fazla korumaya ihtiyaç duyduğunu kategorize edebilmek ve hassas bilgileri korumak için veri kaybı önleme yazılımından nasıl yararlanılacağı anlamına gelir.
Şirketler öncelikle hassas belgeleri ve bunların işlenmesini hedefleyen bir veri koruma stratejisi gerçekleştirmelidir.

2. Erişimi ve etkinliği izleyin
Veri sızıntısını önlemenin bir sonraki adımı, tüm ağlardaki trafiği yakından izlemektir. İş altyapınızın tamamında nelerin kullanıldığını otomatik olarak keşfetme, haritalama ve izleme yeteneği, ağınızın gerçek zamanlı bir resmini sağlar.
Ortalama bir siber korsan, bir sistemi gerçekten ihlal etmeden önce altı ay boyunca bir ağ içinde keşif yaptığından, işletmelerin bir ihlal meydana gelmeden önce anormal davranışları tespit etmesi gerekir. İzleme araçları, bir çalışan bilgileri indirdiğinde, kopyaladığında veya sildiğinde yöneticilere kırmızı bayrakları bildirerek erişimi ve etkinliği denetler.

3. Şifrelemeden yararlanın
Şirketiniz henüz bunu yapmadıysa, özel, gizli veya hassas bilgileri şifrelemeyi düşünmelisiniz. Şifreleme aşılmaz olmasa da, verileri güvende tutmanın en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor. Dikkatlice uygulanan bir şifreleme ve anahtar yönetimi süreci, çalınan verileri okunamaz ve işe yaramaz hale getirir.
Durağan ve geçiş halindeki veriler dahil olmak üzere ağınızın farklı noktalarında şifrelemeyi etkinleştirmek, en gelişmiş saldırılara karşı bile önemli koruma sağlayabilir. Şirketler proaktif olarak izlenen ve yönetilen şifreli ağlar aracılığıyla katmanlı bir savunma sistemini etkinleştirmelidir.

4. Ağınızı kilitleyin
Ağınızı kilitleyebilmek, önleme çabalarının birincil odak noktası olmalıdır. Mobil teknolojinin yükselişiyle, veri sızıntısında da bir artış yaşıyor. Pek çok çalışan hassas verileri korumak için atılması gereken adımların farkında olsa da, bazıları uygulamalarının güvenli olmadığını kabul ediyor. Bu durum, sık sık iyi uygulamaların test edilmesiyle hafifletilebilir.

5. Uç nokta güvenliği
Veriler aynı zamanda ağları BT altyapısı içindeki çıkış noktalarından da terk ettiğinden, işletmeler bu çıkış noktalarını izleyen ve harekete geçen çözümleri seçerek veri kaybı riskini daha etkin bir şekilde yönetebilir. Bu sayede BT personeli hangi gizli bilgilerin ne zaman ve hangi belirli kanal veya cihaz aracılığıyla bırakıldığını belirleyebilir.

Veri Güvenliği ve Dataspin
Veri gizliliğine, marka itibarına ve siber güvenlik sızıntılarına karşı hazır olma stratejiniz varsa doğru adrestesiniz Dataspin’in veri güvenliği konusundaki deneyimi ve uzmanlığı şirketlerin uygulama güvenliği risklerini en aza indirmesini sağlıyor.

Veri Güvenliği

Dataspin ile Verilerinizi Koruyun

Büyük güvenlik ve gizlilik tehditlerine hoş çakal deyin! Çünkü veri toplama konusunda daha katı politikalar yürürlüğe giriyor.

Çözümlerimiz

Veri Keşfi

Kurumsal veri havuzunuz içerisinde, kişisel ve kurumsal hassas veri içeren tüm belgelerinizi ve veri tabanlarınızı keşfedin.

Read More »

Veri Maskeleme

İç tehditler ve dış tehditlerin önüne geçin, maskeleme ile veri ihlali risklerini minimize edin. Statik ve dinamik maskeleme ile veri gizliliğini sağlayın.

Read More »

DB Audit

Yöneticilerin erişimi denetlemesine, veri tabanını kimin kullandığını ve kullanıcıların veri tabanında ne yaptığını bilmesine olanak tanıyın.

Read More »
- - Çözüm Ortaklarımız
Dataspin, hayati derecede öneme sahip hassas verileri tek bir platformda korumayı ve maskelemeyi sağlıyor.

Dataspin, tek merkezden hassas verileri güvence altına alınmasını, KVKK/GDPR uyumluluğu, veri keşfi, DB aktivite izleme ve veri maskeleme yapılmasını sağlar.

Veri Güvenliği

SASE on the Edge

SASE on the Edge Yeni global iş gerçeklikleri, veri koruma alanında bir dizi yeni zorlukla birlikte baş gösterdi. Şirket sistem erişimindeki ağ konfigürasyonu ve normlardaki

Detaylı Bilgi »
Hesap ve Şifre Güvenliği

Gartner’a göre PAM Market Trendleri

Gartner’a göre PAM Market Trendleri Büyüklüğü fark etmeksizin neredeyse her şirketin siber güvenlik stratejilerinde ayrıcalıklı kimlik bilgilerinin korunması esastır. Verizon’un 2021 Veri İhlali Araştırmaları Raporu’na

Detaylı Bilgi »
Hesap ve Şifre Güvenliği

Senhasegura DOMUM

Senhasegura Domum VPN’e ihtiyaç duyulmadan, uzaktan çalışanlar ve üçüncü taraflar için sıfır-güven erişimi (zero trust access). Nedir?Domum sayesinde kaynak kodlarına, komut dosyalarına, konfigürasyon dosyalarına gömülü

Detaylı Bilgi »

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

Şirket

Altayçeşme Mah. Çamlı Sok. Dap Royal Center D Blok D:86 Maltepe / Istanbul / Türkiye

E-Posta

sales@nss.com.tr

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>