Uzaktan Çalışma Veri Güvenliği İhtiyacını Artırıyor.

Uzaktan Çalışma Veri Güvenliği İhtiyacını Artırıyor

Tüm dünyada insanların %18’i uzaktan tam zamanlı çalışıyor. Buna karşılık, BT uzmanlarının %54’ü uzaktan çalışanların daha büyük bir veri güvenliği riski oluşturduğunu düşünüyor. Bu veriler, tüm dünyada farklı sektörlerden şirketin veri koruma stratejileri geliştirmesi gerektiğine işaret ediyor. Uzaktan çalışanların sayısıyla birlikte artan veri güvenliği riski, evden çalışmanın avantajları karşısında ciddi bir sorun yaratıyor. Dijitalleşen çok sayıda veri, tehdide açık hale gelerek şirketleri tedirgin ediyor.
Diğer yandan sürekli gelişen teknoloji ve proaktif yaklaşımlarla bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. Veri korumanın önemi beraberinde etkili koruma yolları da getiriyor.

Uzaktan çalışma neden veri tehdidine yol açıyor?

Herkesin bir arada bulunduğu ofislerde, dijitalleşen veri daha azdı. Mevcut dijital veri, merkezi bir noktada depolanıyordu. Kötü niyetli yazılımcıların veriye erişmek için bu merkezi depolama alanını hedef alması gerekiyordu. Günümüzde toplantılar da dahil olmak üzere tüm süreçler, dijital veri olarak kayıt altında. Şirketlere dair tüm veriler, dünyanın her yerinden çalışanların cihazları ve ağları arasında sürekli seyahat ediyor. Bu aralıksız trafik, veriyi tehditlere daha açık hale getiriyor.
Yeterli teknolojik bilgiye sahip olmayan çalışanlarınız, güvenli veri paylaşımı konusunda gerekli önlemleri almayabilir. Farkında olmadan güvenlik açıklarına neden olarak şirketinizi tehlikeye atabilirler. Ev interneti ya da kafe, ortak çalışma alanı gibi genel kullanıma açık internet ile veri paylaştıklarında, şirketiniz siber suçlar için çok daha savunmasız hale getirir. Özellikle kolay depolama ve paylaşım nedeniyle tercih edilen bulut tabanlı sistemler hackerların hedefinde. Bir bilgi internette ortamında dolaşıma girdiği anda, siber suçların tehlikesi altına giriyor.

Şirketlerin neden veri güvenliği tehditlerine karşı tetikte olmaları gerekiyor?

Uzaktan çalışmayı tercih eden şirketlerin veri güvenliği konusunda çok faktörlü kimlik doğrulama ve veri şifreleme gibi yöntemlerle önlem almaları gerekiyor. Bulutta sakladığınız belgeleriniz, e-postalarınız, anlık iletileriniz ve üçüncü taraf hizmetleriniz şirketinize özel verilerdir. Bu bilgilerin istenmeyen kişilerce erişilmesi, stratejilerinizi riske atabilir ve şirketinizin güvenilirliğini sarsar.

Diğer yandan müşteri, çalışan gibi şirketinize güvenerek sizinle bilgilerini paylaşan tarafların kişisel verilerini korumak sizin yasal sorumluluğunuzda. Bu bilgilere yetkisi olmayan kişilerin erişmesi, KVKK kapsamında sizi yasal olarak zor duruma düşürür. Bu nedenle, veri güvenliği yalnızca bir tercih değil yasal olarak da önlem almanız gereken bir konuya dönüşüyor.

Gelişen teknoloji, uzaktan çalışmanın avantajlarını artıran sistemler ve araçlar sunarken siber suçluları da güçlendiriyor. Veri ihlalleri, şirketler için her yıl şirketin büyüklüğüne bağlı olmak üzere milyon dolara varan maliyete yol açıyor. Veri ihlali maliyetleri, 2021 yılında 4,24 milyon ABD doları ile son 17 yılın en yüksek ortalama toplam maliyete ulaştı.

Tüm bu nedenlerle, şirketinizin veri koruma kapsamında araçlara ve üçüncü parti hizmetlere yatırım yaparak maksimum önlemi alması gerekiyor.

Uzaktan çalışanların alabileceği veri güvenliği önlemleri

Çalışanlarınızı siber tehditlere karşı nasıl önlem alabilecekleri konusunda eğitmenizde fayda var. Peki, uzaktan çalışan ekibinizin alabileceği temel veri güvenliği önlemleri neler?

Antivirüs ve internet güvenliği yazılımları kullanın

Veri güvenliği için yapacağınız ilk şey, bir antivirüs programına yatırım yapmak. Antivirüs paketleri, sizi pek çok siber tehdide karşı otomatik olarak koruyor.
Bunun için bu paketler temelde şu önlemleri alıyor:

  • Otomatik ya da isteğe bağlı olarak kötü amaçlı yazılımların tespiti için tarama
  • Algılanan tüm kötü amaçlı yazılımların ve kodların kaldırılması
  • Bilgisayarınızın ve diğer aygıtların güvenliğini doğrulama

Bu programlar, tüm veri koruma süreçlerini arka planda yapabileceği gibi kullanıcıyı bilgilendirebilir ve izin isteyebilir. Bu nedenle yapacağınız yatırımı etkili kullandığınızdan emin olmak için uzaktan çalışan ekibinizin bu program hakkında bilgilendirin.

Ev internetini güvenli hale getirin

Ev internetinin güvenliğini artırmak, uzak çalışanlarınızı siber suçlara karşı güçlendirir. Bunun için yapabileceğiniz birkaç farklı şey var. Öncelikle, çalışanlarınızdan internet sağlayıcısının verdiği şifre yerine güçlü bir şifre oluşturmalarını isteyin. Kolayca tahmin edilemeyecek bir şifre belirlediklerinden emin olun.
İnternet bağlantısının kime ait olduğunun kolayca anlaşılacağı bir ağ adı seçmemeleri gerektiğini hatırlatın. Adresi, isim, şirket adı gibi bilgileri ağ adı olarak kullanmak, onları kolay hedef haline getirir. Buna ek olarak ağa yalnızca doğrulanmış cihazların bağlanması için ayarlarını değiştirmeleri ve yazılım güncellemeleri güvenliği artıracak.
Bu işlemleri nasıl yapacaklarını bilmiyorlarsa, onlara yardımcı olmak için zaman ayırın.

Zoom, Google Drive gibi araçların güvenliğine dikkat edin

Uzaktan çalışanlarınızın, diğer çalışanlar, müşteriler ve iş ortaklarınızla iletişim kurmak için farklı araçlar kullanmaya ihtiyacı var. Bu araçların nasıl daha güvenli kullanılabileceği konusunda bir eğitim verebilirsiniz.
Zoom’un popülerleştiği zamanlarda, yanlış kullanım nedeniyle şirketlerin pek çoğu zor durumda kalmıştı. Benzer durumlar, farklı dijital araçlar için de yaşandı. Örneğin, çalışanlarınız toplantı organize edeceğinde, oturum linklerini kimlerle paylaştıklarından emin olmalılar. Oturuma özel bir şifre belirlemek güvenliği daha da artırır.
Google Drive, şirketlerin dosya paylaşmak için sıkça tercih ettikleri bir başka uzaktan çalışma aracı. Çalışanların hangi e-posta adresiyle dosya oluşturduğuna dikkat etmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca her bir dosyanın ya da dokümanın kimlerle paylaşıldığından ve verilen izinlerden emin olmaları gerekiyor.

Veri güvenliği hizmeti alın

Çok sayıda veri koruma aracı ile şirketinizin güvenliğini belli ölçüde güçlendirebilirsiniz. Ancak, siber suçlar için kullanılan teknoloji sürekli gelişiyor. Veri güvenliği hizmeti veren şirketler, uzaktan çalışan ekipler için veri dağıtımının nasıl tasarlanacağı, uygulanacağı ve denetleneceği konusunda sizi destekler.
Veri güvenliği hizmeti kapsamında, kritik verilerinizin riske ne kadar açık olduğunu somut olarak değerlendirebilirsiniz. Varsayımsal önlemler yerine, proaktif adımlarla bir veri koruma stratejisi belirleyebilir ve bu stratejiyi etkili şekilde uygulayabilirsiniz.
Düzenli kontrollerle dönüşen siber suçlara karşı sürekli sisteminizi analiz edebilir, veri ihlali yaşanmadan önlem alabilirsiniz. Üstelik, siber suçlarla mücadele konusunda uzman kişilerin yöneticilerinizi ve uzaktan çalışan ekiplerinizi eğitilmesini sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Veri güvenliği, yalnızca bir sektör için değil, herkes için çok önemli bir konu. Uzaktan çalışmanın çok sayıda avantajından faydalanırken şirketinizin prestijini korumak ve yasal olarak kendinizi güvence altına almak için gerekli adımları atın. Dijital çağda nasıl güvende kalabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.

Veri Güvenliği

Finans Sektöründe Hassas Veri Güvenliği

Finans sektörünün veri güvenliği ihtiyaçlarının karmaşık ortamında GTB Data Discovery’nin hassas işlemlerin korunmasını güçlendirmede oldukça etkilidir.

Kimlik Doğrulama (AAA)

Regülasyonlara uyumluluk ve dünya standartlarında koruma için Authentication AAA modülünün gelişmiş kimlik doğrulama özelliklerinden faydalanın.

Read More »
S3M Security - EdgeBoX

MSSP NAC | EdgeBoX

S3M Security’nin dünyanın ilk MSSP NAC yaklaşımı EdgeBoX ile ağ güvenliğinizin kontrolünü elinize alın ve kritik verilerinizi koruyun.

Read More »

Hotspot

Wi-Fi ağlarındaki tüm harici kullanıcılar için gelişmiş ortak erişim noktası özellikleri ile misafir erişiminin güvenli ve uyumlu olmasını sağlayın.

Read More »

IAS

Buguardian in App Security ile çoklu bulut ve K8s ortamlarında uygulamalar için gerçek zamanı uygulama korumasını ve güvenlik testlerini otomatikleştirin.

Read More »

DSM – DevSecOps

Senhasegura Secret Management ile kurumların benimsediği DevSecOps süreçlerini yönetin ve bu süreçlerde hassas/gizli verilerin takibini yapın.

Read More »

DCase, müşteri vaka ve talep yönetimi süreçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir hizmet yönetimi platformudur.

Caspipot, saldırı yüzeyi izleme ve ihlal veri kontrolü ile bilgi toplayabileceğiniz hepsi bir arada bir SaaS güvenlik çözümüdür.

Senhasegura, ayrıcalıklı hesap yönetimi, bilgi teknolojileri alanında yenilikçiliğiyle diğer birçok PAM tedarikçisinden daha yüksek puanlanarak faaliyetlerini sürdürmektedir

Bir PAM çözümü olan Senhasegura, parolalar, SSH anahtarları ve dijital sertifikalar gibi tüm kimlik bilgilerini bir konumda depolamanızı, yönetmenizi ve izlemenizi sağlar.

S3M Security artan siber tehditler ve saldırılar karşısında kuruluşlara güvenli ortamlar sağlamak için her gün yeni yaklaşımlar ve çözümler geliştirmektedir.

GTB Technologies, veri güvenliği alanında lider,  dünyanın en büyük şirket ve kurumları için çeşitli veri güvenlik çözümleri sunuyor.

GTB Technologies, veri merkezli güvenlik çözümleri oluşturup proaktif olarak verilerin korunmasını ve ihlallerin durdurulmasını sağlar.

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>