Veri Sızıntısını Tespit Etme ve Önleme

Veri Sızıntısını Tespit Etme ve Önleme

Veri sızıntısı; flash bellek, kullanıcı bilgisayarları, IT sunucuları ve mobil cihazlar aracılığıyla kurumsal sistemden yetkisiz bir şekilde veri aktarmaya denir. Yetkisiz aktarımlar, kötü amaçlı programlar ile bir ağ üzerinden manuel veya otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Genel olarak, bu saldırıların amacı ve birincil hedefi, belirli verilere ulaşmak ve kopyalamak için bir ağ ya da makineye erişmektir.

Peki Nasıl?
Şirketlerin bu konuda alacağı proaktif bir önlem olarak bilinmeyen veya şüpheli uygulamaları indirmesini engellemektir. Kullanıcı bilgisayarına yüklenen kötü amaçlı yazılımlar, mesajlarını iletmek veya verileri almak için bir C&C sunucusuyla harici olarak iletişim kurabilmektedir. Bu yetkisiz iletişim tespit edilmeli ve engellenmelidir. Bir şirketin veri akışı, verilerin kendi iç ağı içinde ve dış ağdan içeriye aktarılmasını veya taşınmasını içerir. Veri sızıntısını tespit etmede kullanılan yöntemlerden biri de e-postaların, DNS sorgulamalarının, dosya erişim taleplerinin ve yasadışı port bağlantılarının izlenmesi olmalıdır. İzleme panelleri ve uyarılar oluşturulduğunda algılama daha kolay hale gelir.

1. Güvenliği ihlal edilmiş kullanıcı kimlik bilgilerini tespit etme
Logsign SIEM, bir korelasyon motoru aracılığıyla kullanıcının anormal davranışını tespit eder. Örneğin Logsign SIEM, bir kullanıcının olağandışı veri veya sistemlere olağandışı saatlerde erişmesi durumunda ilgili IT yöneticilerini uyarmak için bir uyarı oluşturur.

2. Şüpheli ayrıcalık yükseltme
Ayrıcalıklı hesağ, erişim için birincil hedeftir. Logsign SIEM, kritik sistemler için yetkilendirilmiş kullanıcıları algılayabilir.

3. Komut ve kontrol iletişimi
Logsign SIEM, harici saldırganlarla iletişim kuran kötü amaçlı yazılımları keşfetmek için ağ trafiğini Threat Intelligence hizmetiyle ilişkilendirir. Bu da, güvenliği ihlal edilmiş bir kullanıcı hesabını gösterir.

4. Veri sızıntısı
İnternet ve yerel ağ ile, USB disk sürücü takma ve işlem bilgileri, kişisel e-posta hizmetleri, bulut depolama hizmetleri veya üzerinden yüksek veri trafiği oluşması gibi birbiriyle alakasız gibi görünebilecek olayları analiz etmek için Logsign SIEM korelasyon becerileri ve Threat Intelligence hizmetini kullanabilirsiniz.

5. Hızlı kriptolama
Kullanıcı sistemlerindeki verilerin şifrelenmesini algılayabilir. Kullanıcı verilerindeki bazı anormal olaylar bir fidye yazılımı saldırısı olabilir.

6. Lateral hareket
Mitre ATT4CK matrisine göre, “Lateral Threat Detection” başlığı altında sıralnan tekniklere göre yazılan alarm kuralları çerçevesinde lateral hareketler tespit edilebiliyor.

7. Koruma
Logsign SIEM, algılanan veri sızıntısının yayılmasını önlemek için otomatik olarak harekete geçer.

Veri Güvenliği

Finans Sektöründe Hassas Veri Güvenliği

Finans sektörünün veri güvenliği ihtiyaçlarının karmaşık ortamında GTB Data Discovery’nin hassas işlemlerin korunmasını güçlendirmede oldukça etkilidir.

Kimlik Doğrulama (AAA)

Regülasyonlara uyumluluk ve dünya standartlarında koruma için Authentication AAA modülünün gelişmiş kimlik doğrulama özelliklerinden faydalanın.

Read More »
S3M Security - EdgeBoX

MSSP NAC | EdgeBoX

S3M Security’nin dünyanın ilk MSSP NAC yaklaşımı EdgeBoX ile ağ güvenliğinizin kontrolünü elinize alın ve kritik verilerinizi koruyun.

Read More »

Hotspot

Wi-Fi ağlarındaki tüm harici kullanıcılar için gelişmiş ortak erişim noktası özellikleri ile misafir erişiminin güvenli ve uyumlu olmasını sağlayın.

Read More »

IAS

Buguardian in App Security ile çoklu bulut ve K8s ortamlarında uygulamalar için gerçek zamanı uygulama korumasını ve güvenlik testlerini otomatikleştirin.

Read More »

DSM – DevSecOps

Senhasegura Secret Management ile kurumların benimsediği DevSecOps süreçlerini yönetin ve bu süreçlerde hassas/gizli verilerin takibini yapın.

Read More »

DCase, müşteri vaka ve talep yönetimi süreçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir hizmet yönetimi platformudur.

Caspipot, saldırı yüzeyi izleme ve ihlal veri kontrolü ile bilgi toplayabileceğiniz hepsi bir arada bir SaaS güvenlik çözümüdür.

Senhasegura, ayrıcalıklı hesap yönetimi, bilgi teknolojileri alanında yenilikçiliğiyle diğer birçok PAM tedarikçisinden daha yüksek puanlanarak faaliyetlerini sürdürmektedir

Bir PAM çözümü olan Senhasegura, parolalar, SSH anahtarları ve dijital sertifikalar gibi tüm kimlik bilgilerini bir konumda depolamanızı, yönetmenizi ve izlemenizi sağlar.

S3M Security artan siber tehditler ve saldırılar karşısında kuruluşlara güvenli ortamlar sağlamak için her gün yeni yaklaşımlar ve çözümler geliştirmektedir.

GTB Technologies, veri güvenliği alanında lider,  dünyanın en büyük şirket ve kurumları için çeşitli veri güvenlik çözümleri sunuyor.

GTB Technologies, veri merkezli güvenlik çözümleri oluşturup proaktif olarak verilerin korunmasını ve ihlallerin durdurulmasını sağlar.

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>