2019 “Patch Tuesday”

  Genel, Patch Tuesday, Uncategorized, Yama Yönetimi, Zafiyet Yönetimi

2019’in gelmesiyle, yeni yılın “Patch Tuesday” lerine başlıyoruz. 2019 yılının “Patch Tuesday”lerine başlamışken, geçen yılın son webinarından en sık sorulan soruları bir araya toplamak istedik. Tüm 2019 “Patch Tuesday” webinarlarına kayıt olmak için, bu formu doldurmanız yeterli.

 

Soru: 2019 “Patch Tuesday” güncellemlerine katılmak için nereye başvurmalıyım?

Cevap: 2019’ün bütün “Patch Tuesday” ‘leri ne kayıt olmanız için özel bir sayfa hazırladık.

 

Soru: İş istasyonlarımda Windows 7/2008R2 (KB4462923) için Ekim aylık güncellemesi kurulu. KB4471318 Aralık güncellemesini kurmaya kalktım ama 8000FFFF hatasını aldım. Tavsiyeleriniz?

Cevap: Windows 7 için son servis yığın güncellemesi olan KB3177467‘i kurmanızı öneririz. Aldığınız hatayı alan müşterilerimiz bu sorunu KB3177467’yi kurarak aştıklarını raporladılar. Her zamanki gibi kurulumdan önce yedeklemeyi unutmayın.

 

Soru: Windows 10 1809 için RSAT yamasını ne zaman yayınlayacaksınız?

Cevap: RSAT artık 1809 için ayrı bir kurulum değil, indirme merkezi bağlantısında da anlatıldığı üzere, bir “Talebe Bağlı Özellik”.

 

Soru: Windows Server 2016 1607 aylık güvenlik yapamaları çok yavaş kuruluyor, bazen dört saat sürebiliyor. 1809’daki değişiklikler bu sorunu ortadan kaldırır mı? Ya da bu yama hızını artırmanın bir yolu var mı?

Cevap: Windows 10 1809/ Sunucu 2019 yamaları Server 2016’ya göre çok daha hızlı sonuç veren yeni bir yamalama stratejisi kullanıyor. Ancak bu strateji değişiklikleri eski inşalara gelmedi. Windows 10 1607/ Sunucu 2016’da da aynı uzun kurulum sürelerini tespit ettik, ancak hızlandırmak için bir çözüm bulamadık.

 

Soru: Ivanti Yama’da servis yığın kurulumlarını uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatıp diğer yamaların kurulumuna devam etmenin kolay bir yolu var mı?

Cevap: Kurulum sırasından emin olmanın en iyi yolu, iki paket hazırlayıp ilkine servis yığın güncellemesini koymak olacaktır. Neredeyse hiçbir testimizde, servis yığın güncellemesi sistemi yeniden başlatmayı gerektirmedi, dolayısıyla normal şartlarda iki kez yeniden başlatmak gerekmeyecektir.

 

Soru: Microsoft önümüzdeki dönemde yeniden başlatmama komutunu içerecek mi? Hangi “yeniden başlatmama” komutunu girersek girelim, Microsoft güncellemeleri hep sitemi yeniden başlatıyor.

Cevap: Testlerimizde, neredeyse bütün güvenlik güncellemelerinin yeniden başlatma gerektiğini tespit ettik. “Yeniden başlatmama” komutunu eklemek yama tamamlandığı anda  yeniden başlatmayı engelliyor. Ancak çoğu durumda bu yaklaşım kritik dosyaların güncellenmesini -sistem yeniden başlatılana kadar- geciktirdiği için bunu tavsiye etmiyoruz.

 

Soru: Ivanti bileşik güncellemelerin daha az bir kısmını indirme / daha az kurulum zamanı sağlamak adına güncellemenin ayrımsal güncelleme ve hızlı yamalama desteği sunuyor mu?

Cevap: Microsoft bu özelliği SCCM arkadasında tuttuğu için hızlı yamalamayı destekleyemiyoruz. Ürünlerimiz 1607, 1703, 1709 ve 1803 için Yama Salıları’nda delta güncellemeler içeriyor, dolayısıyla çok daha küçük bu güncellemelerle kurulum zamanları da daha kısa olacaktır.

 

Soru: Windows 10 Servis Paketi 1809’u Ivanti Windows Servers Standart 9.3.0 Build 4510 ile yaklaşık 30 bilgisayara kurmak için önerilen yolu nedir?

Cevap: Bu konudaki öğreticimiz burada. Öğreticide anlatılanların yanında, özellikle de Intel yonga setleri ve ses sürücüleri için, tüm sürücülerin güncel olduğuna emin olun. Bu konuda özellikle 1809 için bazı istikrar sorunları raporlandı.

Soru: Windows 10 build 1803’ü 1809’a yükseltmek için Landesk Yama Yönetimi’ni kullanabilir miyiz?

Cevap: Bununla ilgili bir doküman hazırladık.

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Aradığınızı yazın ve Enter'e basarak arama yapın

PortNox, Ağ Güvenliği, NAC, Denetim, Siber GüvenlikGTB - DLP Data Loss Prevention Bulut Çözümü