Bulut DLP’e Geçiş

  Bulut Teknolojileri, Data Classification, Data Loss Prevention, DLP, Genel, KVKK-GDPR, Siber Güvenlik, Uncategorized, Veri Kaybı, Veri Kaybı Koruma, Veri Koruma, Veri Sınıflandırma
D

ünyanın en hızlı gelişen BT trendlerinden biri, “Bulut Veri Koruma”

 

 

Bulut DLP çözümleri

Bulut depolama veri yönetiminde bir devrim meydana getirdi. Kurumlar çok büyük miktarlarda veriyi, yüksek maliyetler ve dahili donanım masrafları ile uğraşmadan depolayıp işleyebilir hale geldiler.

Daha da önemlisi bulut, modern ve mobil iş gücüne ihtiyacı olan esnek, dinamik platformu sunmuş oldu. Çalışanlar da artık verilere, ister ofiste veya ofis dışında çok çeşitli cihazlardan erişebilir oldular.

Risk Faktörü

Ama bu teknolojik atlama beraberinde bir bedel de getirdi.

Erişimin kolaylaşması, daha fazla güvenlik açıkları anlamına geliyor. Şirketler bir süredir operasyonlarını buluta taşımak için yarışıyorlar. Fakat sektörde birçok kişi bu yaklaşımın ne kadar hassas sonuçları olabileceğinin farkında. Kurumsal verileri buluta taşımanın riski katlanarak artmakta. Çünkü artık bu veriler her lokasyondan ve farklı aktörler tarafından ulaşılabilir hale geldi. Bulut bilişimi modern organizasyonlar için çekici kılan öğeler, onu veri kaybı açısından bakınca sorumlu da kılabiliyor.

Akıllı Çözüm

İşte bu sorunu çözmek amacıyla, GTB kendi veri kayıp koruma teknolojisini (Data Loss Protection – DLP) bulut ortamına taşımış durumda. Kendine özgün akıllı algoritmaları sayesinde, GTB’nin DLP ürünleri hassas verilerin değerlendirilmesi için öğrenebilen bir sistem sunabiliyor. Şimdi GTB’nin kendi Bulut Veri Koruma (Cloud Data Protect) çözümü ile, buluttan çıkan verilerin tam anlamı ile görünür hale gelmesi mümkün. Böylece organizasyonlar izinsiz erişim denemelerini saptama ve engelleme özelliğine sahip oluyorlar.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için GTB DLP-Data Loss Prevention çözümlerinin demo kullanımına dair talepte bulunabilirsiniz…

Geleceğin DLP’si

GTB çözümleri şirketleri veri kaybı riskinden korumaktan fazlasını da gerçekleştirmekte.

Bu platformlar aynı zamanda şirketlerin DLP sistemlerini kurmaya çalışırken yaşadıkları sorunları da ele alıyor. Mesela veri sahipleri ve sistem yöneticileri arasındaki iletişim problemleri; çok basit saptama ve gözlem görevlerine boğulup kalmış yöneticiler, devamlı bakım gerektiren sistemlere harcanan para ve çalışan zamanı yatırımı. Sektördeki bazı olumsuz odaklar bu sorunların ancak “veri kaybı” kavramının yeniden tanımlanması ile aşılabileceğini savunmaktalar. Bu da tüm DLP pazarını manasız saymak anlamına geliyor.

Olumsuz yaklaşımlara takılıp kalmaktansa, GTB sahp olduğu alan deneyimini bu sorunların çözülmesini sağlayacak sistemlerin inşa edimesine aktarmakta. Yapay zeka destekli çözümler sayesinde platformlar ağı haritalayabiliyor ve öğrenebiliyor. Böylece BT departmanı her ürünün gerektirdiği devamlı bakım görevlerinden kurtulabilmekte. Smart DLP tarama ve algılama teknolojisinin hassasiyeti de kullanım kolaylığı ve katma değer sağlamakta. Bu çözüm tüm süreçlerin akıcı şekilde etkinleştirilmesini mümkün kılmakta. BT yöneticileri de daha az hata ve yanlış uyarı ile boğuşmaktalar.

GTB çözümleri, güvenliği sağlamaya çalışırken verimden vazgeçilmesini engeller.

DİĞER BLOGLAR
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Aradığınızı yazın ve Enter'e basarak arama yapın

patch management updatesEnterprise Mobile Management-EMM BYOD