Veri Güvenliği ve Kaynak Kodu Koruma

  Bulut Teknolojileri, Büyük Veri, Data Classification, Data Loss Prevention, DLP, Uncategorized, Veri Kaybı Koruma, Veri Koruma, Veri Sınıflandırma
V

eri Güvenliği ve Kaynak Kodu Koruma

Hassas veri çeşitleri hakkında düşündüğünüzde, bir yazılımın kaynak kodundan daha değerli pek az şey bulabilirsiniz.

Kaynak kodları şirketlere özel aşırı derecede hassas verilerdir. Bu kodlar her türlü yazılım ve uygulamanın orijinal formunu ifade eden bilgiler.

 

Ne Kadar Hassas İse, Risk O Kadar Büyük

Güvenlik uzmanları yıllar boyunca korunmayan kaynak kodlarının ne kadar büyük risk oluşturduğuna dikkat çekmeye çalıştılar.

Kaynak kodlarını, kaybedilmesi kabul edilemeyecek yapan şeylerin başında iki öğe geliyor. En önemli olanı, kodların fikri mülkiyet haklarına tabi olmaları. Eğer kaynak kod kaybedilirse, yazılımcılar hem yarattıkları uygulamalar ile oluşan yatırımlarını hem de gelecekteki büyük bir gelir kaynağını yitirmiş oluyorlar.

İkinci öğe ise kaynak kodlarının manipüle edilebilir olması. Bir yazılmın becerleri ve alt araçları değiştirilebilir. Ama bunun da ötesinde yazılıma Truva atları ve arka kapı gibi kötü niyetli kodlar eklenebilir. Bu manipüle edilmiş kod setlerinden final yazılım oluşturulmakta, bu da kötü niyetli kodların gizlice tüketicilere ulaşmasını sağlayabilmekte.

Şaşırtıcı bir bilgi oalrak, çoğu yazılım geliştirici hala çok basit güvenlik önlemleri kullanmakta. Halbuki önlerinde çalıntı kaynak kodlar ve kötü niyet ile değiştirilmiş uygulamaların bolca örneği bulunuyor.

 

Geleneksel Yaklaşım ve Açıklar

Günümüzde internet üzerinde birçok kaynak kod deposu var, bunların çoğu da açık kaynaklı kodlar için özel kurulmuştur. Bunlardan birkaçı Assembla, Microsoft’un Azure DevOps’u ve giderek daha da popüler hale gelmekte olan GitHub olarak örnek gösterilebilir.

Ne yazık ki bu depolardan, raftan ürün alır gibi edinilecek kaynak kodları sorun yaratabilmekte.

Öncelikle bu depolama platformları, bir kez kodlar yüklendikten sonra onları arama ve bulma konularında sıkıntılara sebep olabiliyorlar. Bazı depo platfomlarında kod setlerini aramak için üçüncü parti uygulamalara bile başvurmak zorunda kalabiliyorsunuz. Depolanmış kodlara hızlıca erişim isteyen kurumlar için, bu platformların yapılanması avantajdan çok dezavantaja yol açabiliyor.

 

Güvenlik Zayıflıkları

Gözle görülen operasyonel problemlerin dışında, BT profesyonelleri herkesin erişebileceği kaynak kodlarındaki güvenlik açıklarına da değinmekteler. Öncelikle, birçok web sitesi yöneticilerinin hataları yüzünden güvenlik açıklarına sahip oluyorlar. Bu da tüm bir platformu tehlikeye sokan öğelerin başında geliyor. Ayrıca çoğu zaman sitelerde bulunan kodlara kimin nasıl eriştiği noktasında herhangi bir kayıt tutulmuyor. Geliştiriciler ve diğer ekip üyeleri platformlarda depolanan kodlara rahatlıkla erişip, üzerinde istedikleri değişikliği yapabiliyorlar. Burada güvenlik protokollerinin eksikliği ve yaklaşımdaki açıklar, veri sızıntısını ve dahili kötü niyetli aktörlerin yaratacağı tehlikeyi büyük ölçüde artırmakta.

GTB’nin sunduğu kaynak kodu korumayı deneyimleyin!

DİĞER BLOGLAR
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Aradığınızı yazın ve Enter'e basarak arama yapın

Portnox NAC-Günümüzde IOT, BYOD ile NAC yeniden gündemdePortnox NAC Çözümleri-Siber Güvenlik Ağdan Başlar