Güvenlik Ekiplerine İş Dilini Nasıl Öğretiriz?

  SecuPi, Uncategorized, Veri Sınıflandırma, Veri Şifreleme, Veritabanı Şifreleme
C

ISO’lar kendi aralarında kendi jargonlarını kullanırlar ve işlemlere sadece güvenlik açısından bakarlar. Oysa güvenlik sadece güvenlik ekiplerini ilgilendiren bir konu değildir,  işin kendisini doğrudan ilgilendirir.  Şirket verileriyle ilgili ciddi bir ihlal ya da güvenlik açığı söz konusu olduğunda işle ilgili olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Bu nedenle diğer departmanlar, aynı dili konuşamadıklarını düşündükleri ve dışarıdan birileri gibi algıladıkları güvenlik ekipleri yüzünden işlerin yavaşladığını düşünürler.

Peki, Güvenlik Ekiplerimizin İş Dilini Konuşmalarını Nasıl Sağlarız?

CISO’lar, genellikle ‘SQL Enjeksiyonları’, ‘Kötü Amaçlı Yazılımlar’ XSS gibi şifreli terimler kullanırlar ve IP’leri, cihazları, ağları ve uç noktaları korumak için bütçe ayrılması gerektiğini anlatamazlar. Müşteri, çalışan ve iş verileri yanında ticari işlemlerin korunmasının önemi bilindiği halde dilleri anlaşılmadığı ve harcamalarının ROI hesaplaması mümkün olmadığından gerçekleştirilecek çalışmalar ilgili birimlerce maliyet olarak algılanır.

Bir işletmeyi insan bedenine benzetirsek uygulamalar o bedenin kalbi olarak tanımlanmalıdır. İş hayatı, müşteri bilgileriyle yüksek riskli web ve kurumsal uygulamalarda yapılan işlemlere bağlıdır. Bu erişim talepleri ve alım-satım işlemlerinin doğru zamanda ve doğru şekilde değerlendirilmesi çok önemlidir.

SecuPi çözümleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için demo isteyin!

İş Diline Hâkim Güvenlik Ekibine Sahip Olmanın Yolu Çok Basit:  Onlara Doğru Bir Araç Temin Edin

İş diline hâkim güvenlik departmanı çalışanları, ürün yöneticileri ve uygulama sahiplerine ihtiyaçları anlaşılır bir dille aktararak önemli verilerle olası sorunlara dikkat çeker ve işletmenin parasal risklerini azaltacak önlemleri hızla almasına yardımcı olur.

SecuPi sizin için işte tam olarak bu görevi üstleniyor. Uygulama sunucularına bir ajan uygulamak, herhangi bir kod değişikliği veya DBA süresi olmadan veri akışları ve işlemler üzerinde davranış analizi, profil ve akran karşılaştırması kullanarak tüm hassas ve düzenlenmiş verilerin izlenmesini sağlar. Kritik noktalarda önleme ve iyileştirme işlemlerini zenginleştirir.

Güvenlik ekibinizin kolaylıkla sunacağı işlemlere birlikte göz atalım:

–          DBA etkinliği gerekmeden merkezi bir politika yönetim platformundan tüm veri erişimini kontrol edebilir,  VIP müşteri bilgilerine kimlerin erişebildiğini öğrenebilirsiniz

–          Maddi zararı önleyebilmek için hileli işlemleri izleyip tespit edebilirsiniz

–          Gerçek veri erişim kanıtlarına dayanan işlem bilgileriyle içeriden tehdidi ve saldırıya uğramış hesapları hedefleme yöntemiyle Kullanıcı Davranışı Aykırılıklarını işaretleyebilirsiniz

Bununla da kalmıyor: Takip ettikleri iş süreçlerinin anlamının farkına varamayan SOC ekibi sonunda gelen her uyarı için gerçek işletme etkisinin açık bir bağlamına sahiptir. Örneğin SOC ekibi, kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir cihaz için uyarı alırsa SecuPi, iş risk puanını (açığa çıkan olumsuz etkiye bağlı risk puanı) dâhil eder.

Ayrıca SecuPi, anormal ağ faaliyeti gösteren her şüpheli IP için, “bu IP’de kaç adet müşteri kaydının açığa çıktığı” ve bu IP’den yapılan işlemlerin detayı gibi bilgileri de tutar.

Siz de NSS’in iş ortaklarından SecuPi’nin sunduğu çözümleri kullanarak yüksek riskli uygulamalarınızda veri akışlarınızı koruyabilir, işlem eşiklerinize görünmez kontroller uygulayarak geliştirebilirsiniz ve tüm bunları aynı iş dilini konuşarak tüm iş gereksinimlerinize uydurabilirsiniz.

DİĞER BLOGLAR
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Aradığınızı yazın ve Enter'e basarak arama yapın

‘Veri Kaybı’nı Önlemeyi Yeniden Tanımlamanın Tam Zamanı!nss-veri-koruma-zero-trust