IoT/OT Güvenliği

OT Güvenliği nedir?
İşletmeler, IoT cihazlarının güvenli olduğundan, uçtan uca IoT Güvenliği sağladığından ve ağlarının olası güvenlik tehditlerine karşı korunduğundan emin olmalıdır. OT cihazları yani Operasyonel Teknoloji cihazları, IT cihazları ile aynı sistemi ve aynı yazılımları kullanır ancak kullanım şekilleri birbirinden oldukça farklıdır ve genellikle farklı amaçlara hizmet ederek çalışırlar. Bu farklı çalışma prensipleri elbette çalıştıkları sistemlerin güvenliğini de etkiler. Örneğin, OT’nin High Availability gereksinimi yazılım güncellemelerinde, sistem güncellemelerinde vb. bazı zorluklara neden oluyor. Bu noktada, bir sistemin ya çok güvenli olması ya da her zaman çalışır durumda olması ikilemi ile karşı karşıyayız çünkü biri yaparsa diğeri de çalışacaktır. Bu nedenle genellikle sistemin sürekli çalışması tercih edildiğinden güvenlik süreçleri ister istemez kesintiye uğrar.

IoT Güvenliği nedir ve neden önemlidir?
Ağlara bağlı IoT cihazlarının sayısı artmaya devam ettikçe, ağ erişim kontrol sistemlerinde IoT (Nesnelerin İnterneti) güvenliği de giderek daha önemli hale geliyor. Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2020 yılına kadar birbirine bağlı cihaz sayısının 30 milyarın üzerine çıkması bekleniyor. Akıllı termostatlar, güvenlik kameraları ve akıllı hoparlörler gibi bu cihazlar, uygun şekilde korunmadığı takdirde siber saldırılara karşı savunmasız olabilir. Bilgisayar korsanları bu cihazları bir ağa erişim sağlamak ve hassas bilgileri çalmak veya operasyonları kesintiye uğratmak için kullanabilir.

IoT Security’yi edinmek için birkaç adım daha…
Sağlam bir ağ erişim kontrol sistemi, IoT cihazlarına erişimi izleme ve kısıtlama, ayrıca olası güvenlik tehditlerini sürekli olarak izleme, algılama ve azaltma becerisini içermelidir. Ek olarak, bilinen güvenlik açıklarına karşı koruma sağlamak için IoT cihazlarının güçlü parolalarla yapılandırıldığından ve yazılım güncellemelerinin düzenli olarak uygulandığından emin olmak çok önemlidir. Ağ segmentasyonu ve IoT cihazlarına ayrı bir VLAN sağlanması da saldırı yüzeyini azaltmaya ve olası bulaşmaların yayılmasını sınırlamaya yardımcı olabilir. İşletmeler bu adımları atarak IoT cihazlarının güvenli olduğundan ve ağlarının potansiyel güvenlik tehditlerine karşı korunduğundan emin olabilir.

Ağ Güvenliği

BYOD & Misafir Erişim Güvenliği

BYOD güvenliğini ve misafir erişim güvenliğini sağlamak şirketler için hayati değer taşır. S3M ile BYOD ve misafir cihazlarını ayrı ağlarda güvende tutun.

S3M Security - Network Segmentation
Ağ Güvenliği

Ağ Segmentasyonu

Ağ segmentasyonuyla ağınızı daha küçük alt ağlara bölün, ağ performansını optimize edin, ağ yönetimini basitleştirin ve güvenliği arttırın.

Çözümlerimiz

Kimlik Doğrulama (AAA)

Regülasyonlara uyumluluk ve dünya standartlarında koruma için Authentication AAA modülünün gelişmiş kimlik doğrulama özelliklerinden faydalanın.

Read More »
S3M Security - EdgeBoX

MSSP NAC | EdgeBoX

S3M Security’nin dünyanın ilk MSSP NAC yaklaşımı EdgeBoX ile ağ güvenliğinizin kontrolünü elinize alın ve kritik verilerinizi koruyun.

Read More »

Hotspot

Wi-Fi ağlarındaki tüm harici kullanıcılar için gelişmiş ortak erişim noktası özellikleri ile misafir erişiminin güvenli ve uyumlu olmasını sağlayın.

Read More »
- - Çözüm Ortaklarımız

S3M Security artan siber tehditler ve saldırılar karşısında kuruluşlara güvenli ortamlar sağlamak için her gün yeni yaklaşımlar ve çözümler geliştirmektedir.

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>