Rol Tabanlı Erişim Kontrolü: Kullanıcı Odaklı İzinlerle Güvenliğe İnce Ayar

1-RBAC, Her ekip üyesine doğru kapılara erişmesi için kendi kişiselleştirilmiş anahtarını sağlar. Kapı bekçisi olarak NAC ile yalnızca güvenilir cihazların içeri girmesine izin veren RBAC, bireysel kullanıcılara belirli roller ve izinler atamak için devreye girer.

2-Teknik açıdan bakarsak RBAC, kullanıcıların yalnızca rollerini ilgilendiren elementlere erişmelerini sağlayarak “en az ayrıcalık” ilkesiyle çalışır. Bu da yetkisiz erişim riskini azaltır ve güvenlik ihlallerinin potansiyel etkisini en aza indirir.

3-RBAC, ağ erişim kaosuna düzen getirir. Yöneticilerin rolleri ve ilişkili izinleri tanımlamasına izin vererek kuruluş genelinde erişim haklarını yönetmeyi kolaylaştırır. İster bir stajyer, ister üst düzey yönetici olun; RBAC, güvenlikten ödün vermeden görevlerinizi etkili bir şekilde yerine getirmek için olması gereken düzeyde erişime sahip olmanızı sağlar.

4-RBAC ve NAC’ın güçlerini birleştirmesiyle kuruluşlar, güvenlik ve kullanılabilirlik arasında hassas bir denge kurabilir. NAC, ağ kapılarını sıkı bir şekilde kilitli tutar ve yalnızca güvenilir cihazların girmesine izin verir. RBAC, kullanıcılara rollerine göre uygun izinler vererek başka bir denetim katmanı ekler. Bu da mükemmel bir uyum içinde çalışan ve doğru kişilerin doğru zamanda doğru erişime sahip olmasını sağlayan bir güvenlik ikilisine sahip olmak anlamına gelir.

RBAC Nedir?
Bilgisayar sistemleri güvenliğinde, rol tabanlı erişim denetimi (RBAC) veya rol tabanlı güvenlik , sistem erişimini yetkili kullanıcılarla kısıtlamak ve zorunlu erişim denetimi veya isteğe bağlı erişim uygulamak için bir yaklaşımdır.
Rol tabanlı erişim kontrolü, roller ve ayrıcalıklar etrafında tanımlanan, politikadan bağımsız bir erişim kontrolü mekanizmasıdır. Rol izinleri, kullanıcı rolü ve rol rolü ilişkileri gibi RBAC bileşenleri, kullanıcı atamalarını gerçekleştirmeyi kolaylaştırır.

NAC Nedir?
Ağ Erişim Kontrolü (NAC), politikaları uygulayarak ve cihazların erişim izni vermeden önce belirli güvenlik gereksinimlerini karşılamasını sağlayarak kuruluşların ağlarını yetkisiz erişime karşı korumalarına yardımcı olan bir güvenlik çözümüdür. NAC çözümleri, kablolu ve kablosuz ağlara, sanal özel ağlara (VPN’ler) ve uzaktan erişim sistemlerine erişimi kontrol etmek için kullanılabilir. NAC özünde, kullanıcıları ve cihazları tanımlayıp doğrulayarak ve yalnızca yetkili kullanıcılara ve cihazlara erişim verilmesini sağlamak için güvenlik politikalarını uygulayarak bir ağa yetkisiz erişimi önlemek için tasarlanmıştır. NAC çözümleri ayrıca potansiyel güvenlik tehditlerini belirlemek ve veri ihlallerini önlemek için ağ trafiğini izleyebilir ve yönetebilir.

Ağ Güvenliği

IoT/OT Güvenliği

IoT güvenliğini sağlamak, ağ güvenliğinizin bütünlüğü için gereklidir. IoT cihazların kontrollerini sağlayın ve kuruma sızabilecek tehlikeleri önleyin.

Ağ Güvenliği

BYOD & Misafir Erişim Güvenliği

BYOD güvenliğini ve misafir erişim güvenliğini sağlamak şirketler için hayati değer taşır. S3M ile BYOD ve misafir cihazlarını ayrı ağlarda güvende tutun.

S3M Security - Network Segmentation
Ağ Güvenliği

Ağ Segmentasyonu

Ağ segmentasyonuyla ağınızı daha küçük alt ağlara bölün, ağ performansını optimize edin, ağ yönetimini basitleştirin ve güvenliği arttırın.

Çözümlerimiz

Kimlik Doğrulama (AAA)

Regülasyonlara uyumluluk ve dünya standartlarında koruma için Authentication AAA modülünün gelişmiş kimlik doğrulama özelliklerinden faydalanın.

Read More »
S3M Security - EdgeBoX

MSSP NAC | EdgeBoX

S3M Security’nin dünyanın ilk MSSP NAC yaklaşımı EdgeBoX ile ağ güvenliğinizin kontrolünü elinize alın ve kritik verilerinizi koruyun.

Read More »

Hotspot

Wi-Fi ağlarındaki tüm harici kullanıcılar için gelişmiş ortak erişim noktası özellikleri ile misafir erişiminin güvenli ve uyumlu olmasını sağlayın.

Read More »
- - Çözüm Ortaklarımız

S3M Security artan siber tehditler ve saldırılar karşısında kuruluşlara güvenli ortamlar sağlamak için her gün yeni yaklaşımlar ve çözümler geliştirmektedir.

NSS Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş.

İletişim Formu

Bize Yazın

Bize projeniz hakkında birkaç kelime yazın veya herhangi bir soru sorun, size en geç 1 iş günü içinde cevap vereceğiz.

rounded_1.png
				
					console.log( 'Code is Poetry' );
<script type="text/javascript" src="https://nss.formstack.com/forms/js.php/is_ortakl_talep_formu"></script><noscript><a href="https://nss.formstack.com/forms/is_ortakl_talep_formu" title="Online Form">Online Form - IS Ortaklığı Talep Formu</a></noscript><div style="text-align:right; font-size:x-small;"><a href="http://www.formstack.com?utm_source=jsembed&utm_medium=product&utm_campaign=product+branding&fa=h,3092505" title="Powered by Formstack">Powered by Formstack</a></div>